Appointments: March 14, 2013

| March 14, 2013 | 0 Comments

His Excellency, the Most Reverend John C. Nienstedt, has announced the following appointments in the Archdiocese of Saint Paul and Minneapolis.

Effective February 13, 2013

Reverend Manuel Uppamthadathil Philipose, granted the faculties of the Archdiocese for the duration of his residence at the Saint Paul Seminary.

Reverend Saw Joseph, granted the faculties of the Archdiocese and appointed associate priest of the Church of Saint Bernard of Saint Paul, Minnesota. This appointment is “ad nutum episcopi.”

Effective February 14, 2013

Reverend Lawrence Blake, granted permission for lawful absence until June 13, 2013. Father Blake will be serving as Air Force Chaplain at Grand Forks Air Force Base during this time.

Effective February 15, 2013

Reverend Larry Snyder, granted an additional four years of lawful absence so that he may continue as President of Catholic Charities, USA.

Effective March 1, 2013

Very Reverend Peter A. Laird, assigned “ad nutum episcopi” parochial administrator of the Church of St. Thomas of Minneapolis. This is in addition to his assignment as Vicar General/Moderator of the Curia.

Reverend Harry Tasto, accepted resignation as pastor of the Church of St. Thomas of Minneapolis, and granted the status of a retired priest.

Effective April 1, 2013

Reverend Edwin Savundra, granted the status of a retired priest.

Effective June 15, 2013

Reverend Doug Pierce, assigned to the Saint Paul Seminary and released for two years of graduate study at l’Institut Catholique de Paris.

Effective June 30, 2013

Reverend Dennis Dease, granted the status of a retired priest. He will continue to serve as President Emeritus of the University of St. Thomas.

Tags: ,

Category: Appointments